Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Podsumowanie wojny domowej

Porozumienie Pokojowe między chanem Yong Pyokiem a Ivanem von Lichtensteinem zostało dziś zawarte, kończąc w ten sposób definitywnie wojnę w Kugarii. Nadszedł więc czas na dokonanie krótkiego jej podsumowania. Zaczynamy.

Czas trwania konfliktu

Kugarska wojna domowa wybuchła 20 marca 2017 roku po tym, jak oddziały Altani zaatakowały i zajęły Ałakan-Pedi. Wojna domowa trwała do 18 kwietnia 2017 roku, gdy chan Yong Pyok obwieścił jej zakończenie w następstwie rozbicia wszystkich wojsk buntowników i ich sprzymierzeńców. Jednak w okresie od 18 kwietnia do 24 kwietnia trwała wojna między legitymistami a Ivanem von Lichtensteinem.

Strony konfliktu

Działania wojenne toczyły się między legitymistami (oddziałami wiernymi legalnemu rządowi) a altanistami (oddziałami rebeliantów zgromadzonych wokół Altani). 8-9 kwietnia 2017 roku po stronie altanistów stanęli Skytyjczycy, zaś kilka dni później także wojska Ivana von Lichtensteina.

Uczestnicy konfliktu

W prowadzenie działań zbrojnych zaangażowani byli:

  • po stronie legitymistów: Yong Pyok Chan, Kuyuk, Aryk Goki i Amal Chigu
  • po stronie altanistów: Altani, Narin Togoril oraz Torkan Ingawaar (Skytyjczycy) i Ivan von Lichtenstein

Obszar dotknięty działaniami zbrojnymi

W początkowym stadium wojna dotknęła Berdżigytii i Kurbandali, stopniowo rozprzestrzeniając się także na inne tumety. Ostatecznie walki lub przemarsze wojsk objęły następujące tumety: Anshan, Berdżigyta, Chentiihogor, Lusan, Kitajger, Kurbandala, Guozaihai i Joganbatis. Tumety: Dżurdża i Kazatakhia były wolne od działań zbrojnych.

Bitwy

W czasie wojny domowej stoczono ok. 30 bitew. Z tej liczby altanistom udało się wygrać tylko 6 bitew, z czego pięć w początkowym etapie wojny. Największą bitwą wojny była druga bitwa pod Czoczen z dnia 13 kwietnia 2017 roku w końcowym etapie wojny. Pod tym miastem walczyło wówczas niemal 37 tysięcy żołnierzy i pięciu różnych dowódców.

Straty w ludziach

Kugarska wojna domowa pochłonęła 69.453 ofiar śmiertelnych, w tym 65.783 Kugarów oraz 3.670 Skytyjczyków. W momencie zakończenia wojny w obozach jenieckich przebywało dalsze 34.880 osób. Łączne straty w ludziach wyniosły więc 104.333 osób, z czego 71.613 po stronie altanistów, 24.640 po stronie legitymistów i 9.080 po stronie Skytyjczyków. Tylko Ivan von Lichtenstein nie poniósł żadnych strat.

Koniec wojny

Wojna zakończyła się w momencie rozbicia wszystkich jednostek wojskowych Altani, Narina Togorila i Torkana Ingawaara, co nastąpiło między 13 a 14 kwietnia. Od 14 kwietnia do 24 kwietnia nie toczyły się już żadne działania zbrojne, choć wojna formalnie jeszcze trwała. Ivan von Lichtenstein rozsądnie przystąpił do rokowań pokojowych, gdy altaniści i Skytyjczycy zostali doszczętnie rozbici. To uchroniło go przed zbytecznym ponoszeniem strat w swoich szeregach.